Samorządy w skutecznym działaniu
na rzecz profilaktyki uzależnień
DOROCZNA KONFERENCJA DLA CZŁONKÓW PROGRAMU "POROZUMIENIE PSSEP"
24-25 października 2024 r.
O konferencji
Konferencja ma na celu zapoznanie uczestników z aktualną wiedzą w obszarze profilaktyki uzależnień. Daje również możliwość wymiany doświadczeń i dobrych praktyk podczas zajęć warsztatowych.
Podczas konferencji podjęte zostaną następujące zagadnienia:
Organizatorem konferencji jest Fundacja Instytut Nowej Kultury.
Program konferencji
Program konferencji
CZWARTEK, 24 PAŹDZIERNIKA 2024 r.
powitanie uczestników
13:00 – 13:15
Wpływ traumy wczesnorozwojowej na kształtowanie się osobowości nałogowej
13:15 – 14:00
wykład inauguracyjny: dr Teresa Jadczak-Szumiło
15:15 – 16:00
Co musimy zrobić, aby zmniejszyć ilość szkód i koszty spożywania alkoholu, wynikające z picia dorosłych konsumentów
wykład: Jadwiga Fudała
Wokół FASD z perspektywy lekarza neonatologa
wykład: dr n. med. Ewa Głuszczak-Idziakowska
14:00 – 15:15
obiad
16:00 – 16:45
16:45 – 17:15
przerwa kawowa
17:15 – 18:45
Wyzwania XXI w. w prowadzeniu Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Przeciwdziałania Narkomanii oraz Uzależnieniom Behawioralnym
warsztat autorski: Błażej Gawroński, Andrzej Wojciechowski
19:15
uroczysta kolacja – rozdanie dyplomów studentom IV edycji studiów podyplomowych z profilaktyki i rozwiązywania problemów uzależnień
PIĄTEK, 25 PAŹDZIERNIKA 2024 r.
20:00
wieczór wymiany doświadczeń
śniadanie
8:00
Pomoc dziecku czy rodzinie? Systemowe podejście do udzielania pomocy
9:00 – 9:45
wykład: Jolanta Terlikowska
9:45 – 10:45
Jak sprostać wyzwaniom w obszarze wspierania rodzin z problemem uzależnień? cz. I
warsztat autorski: dr hab. Magdalena Szafranek
10:45 – 11:15
przerwa kawowa
12:30 – 13:15
Rekomendacje Krajowego Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom – porozmawiajmy o prawidłowym finansowaniu gminnych programów rozwiązywania problemów alkoholowych oraz przeciwdziałania narkomanii
wykład: Sylwester Lewandowski
11:15 – 12:30
Jak sprostać wyzwaniom w obszarze wspierania rodzin z problemem uzależnień? cz. II
warsztat autorski: dr hab. Magdalena Szafranek
13:15 – 13:45
podsumowanie konferencji (certyfikaty)
13:45
obiad
Program konferencji
Prelegenci
dr Teresa Jadczak-Szumiło
psycholog, pedagog, Trener Polskiego Towarzystwa Psychologicznego II stopnia licencja nr 195. Certyfikowany specjalista ds. przemocy. Ekspert w zakresie FASD oraz traumy wczesnodziecięcej, specjalizuje się w zakresie neurorozwoju i neurostymulacji dzieci, jest autorką całościowego modelu terapii dzieci z FASD, prowadzi superwizję dla diagnostów FASD w Polsce. Kieruje Polskim Instytutem Traumy.
Jadwiga Fudała
certyfikowany specjalista terapii uzależnień, trener Dialogu Motywującego, wieloletni kierownik wojewódzkiego ośrodka terapii uzależnienia w województwie mazowieckim, organizator systemu lecznictwa odwykowego w zakładach karnych, wykładowca Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej oraz Szkoły Wyższej Finansów i Zarządzania.
dr n. med. Ewa Głuszczak-Idziakowska
pediatra, specjalista z zakresu neonatologii z Dziecięcego Szpitala Klinicznego Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Warszawie, wykładowca na kursach, konferencjach, sympozjach neonatologicznych w tym dotyczących FASD.
Błażej Gawroński
pedagog, coach, specjalista z zakresu przeciwdziałania przemocy w rodzinie, certyfikowany superwizor przeciwdziałania przemocy w rodzinie (certyfikat nr 47), przewodniczący Zespołu Interdyscyplinarnego ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie w Olsztynie, pomysłodawca i założyciel Miejskiego Zespołu Profilaktyki i Terapii Uzależnień w Olsztynie, członek GKRPA
Jolanta Terlikowska, MBA
pedagog, socjoterapeutka, profilaktyk, specjalista ds. FASD, członek Rady ds. FASD przy KCPU, członek zespołu ekspertów w zakresie wdrażania Systemu Rekomendacji Programów Profilaktycznych i Promocji Zdrowia Psychicznego, posiada ponad 27 letnie doświadczenie w zakresie profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych, pracowała w PARPA oraz KCPU.
dr hab. Magdalena Szafranek
socjolożka, prawniczka, pracuje w Instytucie Stosowanych Nauk Społecznych UW, ekspertka ds. przeciwdziałania przemocy, jest członkinią Zarządu Stowarzyszenia Sędziów Rodzinnych w Polsce i Rady Międzynarodowego Stowarzyszenia Sędziów Rodzinnych i Sędziów Pokoju, przewodnicząca Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Rodzinnego.
Sylwester Lewandowski
pedagog, Członek Rady ds. Przeciwdziałania Przemocy w Domowej Krajowego Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom, policjant w stanie spoczynku, inicjator i współautor projektu socjalnego „Zespół Prewencyjny” realizowanego we współpracy MOPR w Grudziądzu i Policji; absolwent Studium Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie Stowarzyszenia „Niebieska Linia” w Warszawie; członek Zespołu Interdyscyplinarnego w Grudziądzu; Przewodniczący Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Grudziądzu.
Andrzej Wojciechowski
certyfikowany specjalista w zakresie profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych w społecznościach lokalnych, magister psychologii, absolwent Szkoły Trenerów przy Instytucie Psychologii Zdrowia Polskiego Towarzystwa Psychologicznego w Warszawie oraz absolwent Studium Pomocy Psychologicznej przy Polskim Towarzystwie Psychologicznym w Warszawie, pracownik samorządowy, w latach 2015–2017 i 2019–2021 przewodniczący Zespołu Ekspertów ds. Lokalnych i Regionalnych Programów Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych PARPA.
Program konferencji
Koszt udziału
Dla pozostałych osób koszt noclegu, wyżywienia i opłata konferencyjna: 450 zł
Dla uczestników programu PSSEP koszt noclegu i wyżywienia: 350 zł
Program konferencji
Zapisy
Aby zapisać się na konferencję należy wypełnić formularz zgłoszeniowy online, dostępny po kliknięciu przycisku poniżej:
Termin: 24 - 25 października 2024 r. (czwartek, piątek)
Odwiedź stronę Instytutu Nowej Kultury
i dowiedz się więcej o inicjatywach Fundacji
Wszelkie prawa zastrzeżone © 2024 - Instytut Nowej Kultury